Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Software as a Service

w skrócie SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa – jeden z modeli chmury obliczeniowej, którym aplikacja jest przechowywana i wykonywana na komputerach dostawcy usługi i jest udostępniana użytkownikom przez Internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki instalacji, zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z klienta na dostawcę usługi. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad oprogramowaniem dostawcy i obowiązek zapewnienia ciągłości jego działania. Istotą biznesową oprogramowania w modelu SaaS, decydującą o jej rosnącej popularności jest to, że użytkownik kupuje działające rozwiązanie o określonej funkcjonalności bez konieczności wchodzenia w zagadnienia związane z infrastrukturą informatyczną oraz zapleczem technicznym. W wielu przypadkach SaaS umożliwia dostęp do najnowszych technologii informatycznych bez długotrwałych wdrożeń i dużych inwestycji. Model SaaS zakłada najczęściej cykliczne opłaty (abonament) za dostęp do programu, staje się to dla użytkownika wydatkiem stałym, a nie jednorazowym w momencie zakupu. Z punktu widzenia dostawcy SaaS zapewnia lepszą ochronę jego własności intelektualnej, producent może we własnym zakresie udostępniać swoją aplikację, lub przekazać to zadanie wyspecjalizowanej firmie
ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Chmura Interactive Intelligence Innowacją Roku 2012

CaaS Contact Center[1], rozwiązanie chmurowe dla centrum obsługi klienta firmy Interactive Intelligence, zdobyło tytuł Innowacji Roku 2012 w konkursie organizowanym przez Media Press, wydawcę Forum Biznesu.

 

Celem programu „Innowacja Roku” jest promocja innowacyjności, unikalnych i oryginalnych rozwiązań, produktów lub usług, a także projektów o charakterze innowacyjnym. Ocenie konkursowej podlega nowatorstwo rozwiązania, jakość zgłoszonego produktu albo projektu, a także zakres i rodzaj korzyści wynikających ze wdrożenia zgłoszonego rozwiązania lub koncepcji. Patronat nad programem sprawuje Wydział Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk. Produkty i rozwiązania zgłoszone do konkursu zostały ocenione przez Kapitułę pod przewodnictwem prof. dr hab. Władysława Włosińskiego, Przewodniczącego Wydziału Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Technologia cloud computingu oraz powiązany z nią Communications-as-a-Service (CaaS), czyli model udostępniania systemu komunikacyjnego w formie usługi, to obecnie jeden z najważniejszych trendów w branży teleinformatycznej. W modelu CaaS oprogramowanie komunikacyjne jest zainstalowane na sprzęcie dostawcy, w jego centrum danych, i udostępniane klientowi poprzez sieć. Firma korzysta z systemu w ten sam sposób jak z energii elektrycznej – usługi, za którą płaci określone miesięczne rachunki. Interactive Intelligence oferuje swoją wielofunkcyjną platformę dla centrum obsługi klienta w modelu CaaS w Stanach Zjednoczonych od 2009 roku, pod nazwą CaaS Contact Center. Od 2012 roku rozwiązanie jest również dostępne na rynku polskim.

 

 

„Na razie temat chmury jest wciąż traktowany w Polsce bardziej jako medialna ciekawostka niż realna możliwość osiągnięcia zysków. Jednak nadchodząca druga fala spowolnienia gospodarczego moim zdaniem przyczyni się do rozwoju wdrożeń rozwiązań w modelu usługowym. Kryzys zmusza przedsiębiorców do ponownego testowania stosowanych strategii i szukania nowych metod zwiększenia zysków. A rozwiązania w chmurze to idealna odpowiedź na trudne czasy. Brak bariery inwestycyjnej, redukcja kosztów CAPEX i kontrola OPEX, bezpośrednie powiązanie wykorzystywanych funkcjonalności z aktualnymi potrzebami biznesowymi – w chwili, gdy firmy zaciskają pasa, takie rzeczy są na wagę złota” – powiedział Marcin Grygielski, dyrektor regionalny na rynek Europy Środkowo-Wschodniej z Interactive Intelligence.

 

Słownik
1. Contact Center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Colt dostarczy Decathlonowi globalną platformę usług cyfrowych

Colt Technology Services, we współpracy z Equinix, Interxion – Digital Realty Company, AWS, Google Cloud i Axians, dostarczył Decathlonowi globalną platformę usług cyfrowych. Colt zapewni łączność pomiędzy regionalnymi hubami Decathlona w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych w postaci szerokopasmowej sieci szkieletowej do łączenia wielu chmur publicznych i usług SaaS.