Altar nagrodzony SKRZYDŁAMI BIZNESU

Altar znalazł się w gronie laureatów SKRZYDEŁ BIZNESU 2012 – niezależnego rankingu firm sektora MSP, organizowanego przez “Dziennik Gazetę Prawną”. Przedsięwzięciu patronują co roku: Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Finansów, Business Center Club, Krajowa Izba Gospodarcza, PARP.

 

Analizie poddano wyniki finansowe firm, ich obroty, dynamikę wzrostu, wiarygodność w relacjach z klientami oraz partnerami. Nagrodzeni, w tym Altar, zasłużyli na miano “stabilnych” firm, które pomimo silnej konkurencji i niestabilnych czasów wciąż rozwijają się i wzbudzają zaufanie. SKRZYDŁA BIZNESU powstały, by nagrodzić postawę przedsiębiorców, którzy w czasach spowolnienia gospodarczego skutecznie bronią pozycji rynkowej i wciąż poszukują nowych rozwiązań umożliwiających nieustanny rozwój – czytamy w komunikacie.

 

Zarząd Altar podkreśla, że wyróżnienie to nie tylko rezultat efektywnej organizacji pracy. – Bardzo duża w tym zasługa pracowników, ich wysokich kompetencji oraz odpowiedzialnego zaangażowania: w pracę, realizację projektów, a także w budowanie partnerskich relacji z naszymi klientami – mówi Arkadiusz Stefańczyk, wiceprezes spółki Altar. – Ponadto niezwykle ważna jest kreatywna współpraca poszczególnych zespołów, w efekcie której możemy rozwijać nasze systemy, zwłaszcza Altar Contact Center[1], i oferować nowe, jeszcze ciekawsze funkcjonalności.

 

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień, połączone z konferencją dla przedsiębiorców, odbędzie się 18.10.2012 r. w Krakowie.

 

Słownik
1. Contact Center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *