Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Technologia Datery zadebiutuje w USA

Rozwiązania technologiczne stworzone przez Datera SA, gdańskiego producenta systemów telekomunikacyjnych, zostaną wykorzystane do budowy nowego produktu w Stanach Zjednoczonych. W oparciu o polską technologię klientom biznesowym w USA będą dostarczane usługi telefonii VoIP[1], wzbogacone o usługi dodane w modelu SaaS[2].

 

Drzwi na amerykański rynek otwiera podpisana 24 lipca br. umowa partnerska pomiędzy gdańską spółką Aiton Caldwell SA, liderem polskiego rynku hostowanych usług telekomunikacyjnych dla MSP i klientów indywidualnych, oraz Aiton Caldwell, Inc., niezależną, teleinformatyczną spółką ze Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z umową Aiton Caldwell SA dostarczy amerykańskiemu partnerowi stworzoną przez Daterę platformę telekomunikacyjną, dzięki której rozszerzy on swoją ofertę o hostowane usługi telekomunikacyjne dla biznesu. Produkt otrzyma nazwę Synnex CLOUDSolv SOHO VoIP, a jego dystrybucją zajmie się Synnex Corporation – wiodący dystrybutor rozwiązań IT w Ameryce Północnej i Azji. Platforma, z której korzystał będzie Aiton Caldwell, Inc. zostanie dostosowana przez Daterę do warunków amerykańskich.

 

Synnex Corporation to jeden z wiodących amerykańskich dystrybutorów technologii IT. Świadczy usługi w zakresie outsourcingu sprzętu IT, dystrybucji narzędzi telekomunikacyjnych i business process outsourcing. Zatrudnia blisko 7 tysięcy osób na całym świecie, a sprzedaż realizuje za pośrednictwem ponad 18 tysięcy resellerów. Z przychodami na poziomie ponad 10 mld USD w 2011 roku firma plasuje się na 253. pozycji wśród spółek amerykańskich w rankingu Fortune 500.

 

– Wprowadzenie naszego rozwiązania do oferty amerykańskiego partnera wymaga zaadaptowania go do tamtejszych warunków zarówno w zakresie wymogów prawnych jak i przyzwyczajeń klientów. System będzie obsługiwał inne niż w Polsce czy Europie standardy w zakresie numeracji czy realizowania połączeń alarmowych. Jednym z kluczowych argumentów, które zadecydowały o wyborze polskiego rozwiązania, był fakt, że nasza platforma jest na tyle elastyczna i oferuje tak szerokie możliwości, że jej wdrożenie będzie stosunkowo proste jak na przedsięwzięcie tej skali. Dzięki temu wdrożeniu zdobędziemy doświadczenie i możliwość sprawdzenia się na największym rynku telekomunikacyjnym świata. Będziemy grali w jednej lidze z takimi potentatami jak Broadsoft czy Cisco – komentuje zawartą umowę Marek Matulewicz, prezes zarządu Datera SA.

 

USA to pierwszy zagraniczny rynek, na którym wdrożona zostanie platforma stworzona przez Daterę. Systemy, podobne do tego, który zostanie zastosowany w Synnex Corporation, są wykorzystywane przez polskich operatorów telekomunikacyjnych, m.in. Aiton Caldwell SA (właściciela marek FreecoNet, Smarto, Vanberg Systems) i VECTRĘ. Podobne wdrożenie, we współpracy z Aiton Caldwell SA, zostanie przeprowadzone także na rynku rumuńskim dla jej strategicznego partnera – spółki Media SAT.

 

Słownik
1. VoIP. (inaczej Voice over Internet Protocol) to technologia umożliwiająca prowadzenie rozmów telefonicznych za pośrednictwem Internetu. W przeciwieństwie do tradycyjnych…
2. SaaS. Zobacz Software as a Service.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Lojalność 3.0, czyli zaangażowany i bezpieczny konsument w świecie Web3

Zaczynaliśmy od czytania treści w Internecie. Później braliśmy udział w ich tworzeniu. Teraz możemy stać się ich właścicielami. Web3 zmieni nasze wirtualne życie. Ale też nas jako konsumentów. Nie będziemy tylko odbiorcami marek, ale współtwórcami produktów i usług. Po co to wszystko? Między innymi po to, aby znacząco podnieść nasz poziom lojalności i jeszcze bardziej przywiązać nas do konkretnych brandów.