Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

SAP Polska nagradza najbardziej innowacyjnych klientów

Firma SAP Polska poinformowała o przyznaniu wyróżnień najbardziej innowacyjnym klientom, którzy w ciągu ostatniego roku przeprowadzili wdrożenia, odznaczające się nowatorskim podejściem i wykorzystaniem najnowszych rozwiązań z portfolio SAP.

Wśród wyróżnionych firm znalazły się: CEDC, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Górnośląska Spółka Gazownictwa, ING Bank Śląski, Meble VOX oraz Ruch S.A. Wyróżnienia zostały przyznane podczas konferencji SAP Forum, która odbyła się w dniach 31.05-01.06. 2012 r. w Sopocie.

 

Statuetki za innowacyjność otrzymały od SAP Polska następujące firmy i instytucje:

 

  • CEDC – za pierwsze na polskim rynku wdrożenie platformy SAP HANA i jej pionierskie wykorzystanie w zakresie procesów konsolidacji finansowej pod kątem analiz sprzedaży. Celem wdrożenia było przyspieszenie i usprawnienie tych procesów, aby w krótszym czasie uzyskiwać wysokiej jakości informacje biznesowe. Firma CEDC jako pierwsza w Polsce zdecydowała się również na obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury baz danych poprzez migrację na system bazodanowy Sybase ASE.
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne – za profesjonalizm w przygotowaniu i prowadzeniu projektu, który może stanowić referencję i wzór dla instytucji sektora publicznego. Projekt wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego w oparciu o SAP ERP został zrealizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem, budżetem i zakresem funkcjonalnym. Zostało to osiągnięte dzięki dokładnemu przygotowaniu projektu, precyzyjnemu zdefiniowaniu wymagań, a także dzięki zaangażowaniu zespołu projektowego, wsparciu kierownictwa organizacji i sprawnemu podejmowaniu decyzji zarządczych.
  • Górnośląska Spółka Gazownictwa – za skuteczne i innowacyjne wdrożenie Systemu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w powiązaniu z rozwiązaniem branżowym SAP for Utilities. System wspiera procesy utrzymania sieci dla ponad 1,2 miliona odbiorców gazu. Integruje w jednolitym środowisku SAP obsługę procesów technicznych i handlowych.
  • ING Bank Śląski – za innowacyjne wsparcie procesów wewnętrznych w zakresie gospodarki własnej, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania relacjami z dostawcami, zarządzania kapitałem ludzkim oraz szkoleniami, w oparciu o rozwiązania z portfolio SAP Business Suite, w tym SAP SRM (zarządzanie relacjami z dostawcami) i SAP ERP HCM (zarządzanie kapitałem ludzkim).
  • Meble VOX – za sukces wdrożenia systemów SAP ERP oraz SAP SCM (zarządzanie łańcuchem dostaw) z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań i scenariuszy oferowanych przez SAP. Celem wdrożenia była optymalizacja procesów produkcji i elastyczne dopasowanie produktów do potrzeb klienta, przy jednoczesnym zmniejszeniu pracochłonności przygotowania produkcji.
  • RUCH SA – za sukces projektów wdrożenia SAP w obszarze ERP i handlu detalicznego. RUCH SA w krótkim czasie z powodzeniem stworzył Centrum Usług Wspólnych, wykorzystując w tym celu system SAP ERP w zakresie procesów księgowych, kadrowo-płacowych oraz logistycznych. Równolegle wdrożony został system SAP for Retail w obszarze handlu detalicznego. Przygotowano również kokpity analityczne dla Zarządu RUCH SA oraz wdrożono system SAP CRM[1] w zakresie relacji z klientami w branżowym zakresie sprzedaży prasy.

 

SAP Forum to doroczna konferencja SAP Polska, podczas której firma przedstawia innowacje, sukcesy klientów oraz kierunki rozwoju rozwiązań SAP w zakresie biznesu i technologii. Podczas wykładów, prezentacji i warsztatów eksperci i uczestnicy dzielą się praktyczną wiedzą na temat tego, jak działać bardziej efektywnie i osiągać lepsze rezultaty rynkowe z wykorzystaniem innowacji SAP.

 

Słownik
1. CRM. inaczej Customer Relationship Management – system informatyczny, którego zadaniem jest automatyzacja oraz wspomaganie procesów na styku klient-organizacja w zakresie pozyskania…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy