Telemarketer Roku: obrady rozpoczęte

Zakończył się etap przyjmowania zgłoszeń do Konkursu na Telemarketera Roku, który jest organizowany już po raz 4. przez Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego. Teraz jury zaczyna obrady, by wyłonić zwycięzców.

 

W poprzedniej edycji organizatorzy otrzymali 122 kandydatur w 5 kategoriach. W tym roku w 6 kategoriach (dołączono kategorię „Inne” – rozmowy nie mieszczące się w pozostałych kategoriach) otrzymano łącznie 114 zgłoszeń. Najwięcej w kategorii „telesprzedaż”. Jak co roku konkurs cieszy się największą popularnością w branży bankowej oraz wśród usługowych call centers.

 

Rada Programowa konkursu wybrała także jury Nagrody Specjalnej „Złota Słuchawka”. Kategoria ta obejmuje wszelkie działania z zakresu komunikacji marketingowej, przy realizacji których używany jest telefon. W jury znaleźli się wieloletni, doświadczeni eksperci rynku call center[1], przedstawiciele firm doradczych, firm usługowych i wewnętrznych call centers.

 

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 31 maja br. Warto zaznaczyć, ze zwycięzca “Złotej Słuchawki” otrzymuje automatycznie przyznawaną corocznie przez ECCCO (European Confederation of Call Center Organisation, do której należy SMB) nagrodę europejską dla najlepszego projektu w danym kraju członkowskim.

 

Zwycięzców w Konkursach Telemarketer Roku i Złota Słuchawka poznamy na gali konkursu Golden Arrow, który odbędzie się w dniu 26 czerwca br., Klubie Capitol W Warszawie.

 

Lista konsultantów zakwalifikowanych do II etapu konkursu.
Patronem medialny konkursów Telemarketer Roku i Złota Słuchawka jest portal CallCenterNews.pl.

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *