Na rynku abonenckich centrali telefonicznych rośnie zainteresowanie bardzo funkcjonalnymi centralami Asterisk. Pojawia się dla nich coraz więcej możliwych do wykorzystania w biznesie aplikacji klienckich, chociażby takich, które wykorzystywane są w systemach call/contact center[1]. Firma CETEKOM wprowadziła na rynek nakładkę graficzną (GUI) na rdzeń programowy centrali Asterisk, która pozwala na szybkie i nieskomplikowane zarządzanie systemami komunikacyjnymi, znacznie przewyższając możliwości najbardziej znanych nakładek Trixbox oraz Elastix.
Abonencka centrala telefoniczna PBX[4] jest owocem wielu lat intensywnych działań nad technologią VoIP[3] i centralami programowymi. Służy do obsługi od kilku do nawet kilku tysięcy urządzeń telefonicznych. Polski odpowiednik GUI dla Asterisk’a deklasuje zagraniczne rozwiązanie niemalże pod każdym względem. Uproszczenie konfiguracji, czy zastosowanie oprogramowania okienkowego to tylko jedne z wielu nowoczesnych rozwiązań, które wyróżniają CETEKOM PBX na tle innych systemów tego typu. Zastosowanie tych udogodnień pozwala na łatwiejsze zarządzanie centralami telefonicznymi i tworzenie systemów IVR[5].
– Produkt jest skierowany do firmy dowolnej wielkości, która potrzebuje centrali telefonicznej. Najważniejszym udogodnieniem oferowanym przez PBX jest „Call Center[2] Ready”. Umożliwia on uruchomienie systemu do obsługi call lub contact center w każdej chwili, bez konieczności dokupywania dodatkowych elementów. Warto także zwrócić uwagę na łatwość prowadzenia call center w oparciu o oprogramowanie PBX, konfiguracja centrali jest w tym przypadku intuicyjna, a sama obsługa łatwa i bezawaryjna – mówi Ryszard Karolczyk, z firmy CETEKOM.
CETEKOM wychodzi naprzeciw klientom, którzy cenią sobie wygodę i łatwość obsługi oprogramowania. W odróżnieniu od standardowych centrali telefonicznych opartych o platformę Asterisk, w których istnieje konieczność programowania z poziomu kodu źródłowego, konfiguracja wszystkich elementów centrali telefonicznej CETEKOM PBX odbywa się na poziomie przyjaznym dla użytkownika. Dzięki temu unikamy nieprawidłowego działania systemu lub abonentów związanego z błędami popełnianymi w składni poleceń. Znaczącą zaletą tej nakładki graficznej jest również centralne zarządzanie infrastrukturą i duża wydajność systemu. Użytkownicy Trixbox’a, po zapoznaniu się ze specyfiką systemu CETEKOM PBX, z pewnością docenią wielość i użyteczność funkcji, jakie oferuje konfigurator centrali telefonicznej firmy CETEKOM.
Ciekawym rozwiązaniem jest sprawne przekazywanie informacji o awariach do platformy serwisowej, która automatycznie nadzoruje pomoc techniczną. Każdy klient otrzymuje panel dostępowy, poprzez który zgłasza polecenia zmian w konfiguracji, administracji systemu, czy informuje o zaistniałych awariach. Centrala CETEKOM PBX, jako jedna z nielicznych, która w trybie online wyświetla stany portów wewnętrznych i miejskich systemów PBX oraz bieżący stan połączeń.