Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Komunikacja w jakości HD

Firmy Lenovo oraz Polycom, Inc. poinformowały dziś, że zawarły porozumienie w sprawie udostępnienia rozwiązań Polycom® RealPresence™ HD video i HD Voice™ użytkownikom laptopów i tabletów Lenovo. Firmy opracują innowacyjne rozwiązania, które zoptymalizują oprogramowanie do współpracy wideo Polycom RealPresence w laptopach i tabletach Lenovo, zapewniając użytkownikom wysoki komfort pracy z dowolnej lokalizacji. Polycom i Lenovo przygotują szereg urządzeń — w tym wybrane laptopy z serii ThinkPad T, X, L i W – do obsługi rozwiązań Polycom, zapewniając certyfikację i gwarancję optymalnej współpracy.

 

Lenovo to pierwszy producent PC, który zapowiedział plany dostarczenia produktów gotowych do obsługi rozwiązań Polycom. Ponadto firmy planują wprowadzenie rozwiązań łączących wybrane desktopy, laptopy i tablety z oprogramowaniem Polycom RealPresence HD Video i HD Voice. Lenovo będzie również odsprzedawać akcesoria Polycom do komunikacji osobistej i grupowej, aby pomóc klientom w stworzeniu kompletnych rozwiązań komunikacyjnych.

 

W pierwszej połowie 2012 r. Lenovo zaoferuje wybrane tablety i laptopy ThinkPad certyfikowane do obsługi rozwiązań Polycom, a ściślej mówiąc oprogramowania Polycom® RealPresence™ Mobile i Polycom® RealPresence™ Desktop. Firmy pracują też nad integracją oprogramowania Polycom z produktami Lenovo, aby umożliwić zaawansowaną współpracę z wykorzystaniem wideo HD poza salą konferencyjną.

 

Rozwiązanie RealPresence Desktop pozwala firmom rozszerzyć zasięg współpracy wideo i udostępniania treści z wykorzystaniem wideo w całym przedsiębiorstwie, a także poza zapory sieciowe w wideokonferencjach B2B[1] i mobilnych. Aplikacja RealPresence Mobile, którą można bezpłatnie pobrać z sieci, to pierwsze rozwiązanie korporacyjne dla tabletów, które umożliwia współpracę wideo HD wykraczającą poza tradycyjne granice biura przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa i komfortu pracy, którego klienci Polycom przywykli oczekiwać w sali konferencyjnej. Mobilne rozwiązania Polycom do współpracy wideo pracują na platformie Polycom® RealPresence™.

 

„Nasi klienci wybierają produkty Lenovo jako część kompletnego rozwiązania technologicznego, a poprzez integrację oprogramowania do współpracy wideo Polycom RealPresence z naszymi urządzeniami oferujemy im dodatkowe korzyści, ułatwiając osobistą współpracę z dowolną osobą i w dowolnym miejscu — powiedział Rich Cheston, inżynier i główny wynalazca w firmie Lenovo. — Zarówno Lenovo, jak i Polycom kładą nacisk na dostarczanie najnowszych rozwiązań, które zwiększają produktywność.”

 

„Kooperacja z Lenovo, drugim największym na świecie producentem komputerów, przyspiesza realizację naszej wizji upowszechnienia współpracy wideo poprzez rozszerzenie zasięgu rozwiązań Polycom RealPresence HD Video i HD Voice —pracujących na platformie RealPresence— na jeszcze więcej urządzeń, od desktopów do laptopów i tabletów — powiedział Sudhakar Ramakrishna, główny dyrektor ds. rozwoju w firmie Polycom. — Integracja oprogramowania Polycom z urządzeniami czołowych producentów, takich jak Lenovo, otwiera przed nami nową, ważną drogę na rynku. Współpraca ta podkreśla dbałość, z jaką Polycom dostarcza najbardziej zaawansowane i innowacyjne rozwiązania do komunikacji zunifikowanej oraz współpracy wideo, które umożliwiają kontaktowanie się ze współpracownikami, klientami, ekspertami i partnerami zarówno w miejscu pracy, jak i w podróży.”

 

„Połączenie technologii komputerowej Lenovo z rozwiązaniami Polycom do komunikacji zunifikowanej (UC[2]) i współpracy wideo reprezentuje okazję do zwiększenia sprzedaży i świadczenia dodatkowych usług dla naszych partnerów — powiedział Kirk Robinson, wiceprezes i dyrektor generalny Ingram Micro Commercial Markets, U.S. — Jako preferowany dystrybutor firm Lenovo i Polycom, jesteśmy bardzo zadowoleni, że odegramy integralną rolę w strategii rynkowej związanej z tymi wielofunkcyjnymi rozwiązaniami do współpracy.”

 

Słownik
1. B2B. Wymiana produktów, usług i/lub informacji między firmami.
2. UC. (inaczej Unified Communications) to zestaw narzędzi i technologii umożliwiających integrację różnych form komunikacji, takich jak połączenia głosowe, wideokonferencje,…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy