Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Antalis wybiera system IP Interactive Intelligence

W polskim oddziale największego w Europie i czwartego na świecie dystrybutora materiałów służących do komunikacji wizualnej (papieru do poligrafii i biur, materiałów opakowaniowych i produktów VisCom), firmie Antalis Poland, został wdrożony system contact center[1] i telefonii biurowej w oparciu o platformę Interactive Intelligence. Projekt wykonali specjaliści z firmy Telefonix.

 

System Customer Interaction Center (CIC) w Antalis obejmuje zarówno użytkowników biurowych, rozproszonych w oddziałach przedsiębiorstwa w całej Polsce, jak i przedstawicieli działu handlowego, odpowiedzialnych za sprzedaż i obsługę klientów. Rozwiązanie zostało wdrożone w środowisku terminalowym Citrix. Przeprowadzono integrację z systemami informatycznymi wykorzystywanym przez Antalis.

 

Podstawowym celem projektu jest usprawnienie obsługi klientów przedsiębiorstwa. System CIC identyfikuje dzwoniącego, pobiera informacje o jego profilu oraz automatycznie kieruje połączenie do handlowca odpowiedzialnego za kontakty z danym klientem. Jeśli dany handlowiec jest nieobecny lub zajęty, System CIC za pomocą mechanizmu skills-based routing znajduje i przekazuje kontakt kolejnemu najlepiej przygotowanemu do rozmowy przedstawicielowi Antalis.

 

Dodatkowo Antalis zdecydował się na wdrożenie telefonii biurowej IP w oparciu o platformę Interactive Intelligence. System pozwala na bezpłatne połączenia telefoniczne pomiędzy biurami firmy w różnych miastach, co znacząco usprawnia i obniża koszty komunikacji wewnętrznej. Antalis może również elastycznie zarządzać personelem i w razie potrzeby, przy zwiększonej ilości zamówień lub zapytań, kierować pracowników biurowych do obsługi klientów. Pracownicy mogą wysyłać krótkie wiadomości chat co usprawniło komunikację wewnątrz firmy.

 

Wdrożono również moduł Interaction Conference, umożliwiający zestawianie spotkań telekonferencyjnych. Zaproszenie na konferencję zostaje automatycznie wysłane mailowo do uczestników wraz z numerem połączenia oraz kodem PIN, który pozwala na identyfikację rozmówcy i zapewnia bezpieczeństwo rozmowy.

 

Słownik
1. system contact center. (nazywany także systemem call center) to rozwiązanie informatyczne, system komputerowy, który zapewnia poprawne kolejkowanie i kierowanie przychodzących połączeń…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Polskie Kogifi tworzy asystenta głosowego

Osoby, które obecnie decydują się na zakup tzw. smart speakera mogą wybierać tylko spośród kilku produktów. Ten stan rzeczy chce zmienić grupa polskich przedsiębiorców, którzy pracują nad własnym systemem sztucznej inteligencji (SI), na którym oparty będzie pierwszy polski asystent głosowy. Obecnie pomysłodawcy projektu intensywnie poszukują partnerów i inwestorów, którzy wsparliby przedsięwzięcie.