Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Software as a Service

w skrócie SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa – jeden z modeli chmury obliczeniowej, którym aplikacja jest przechowywana i wykonywana na komputerach dostawcy usługi i jest udostępniana użytkownikom przez Internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki instalacji, zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z klienta na dostawcę usługi. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad oprogramowaniem dostawcy i obowiązek zapewnienia ciągłości jego działania. Istotą biznesową oprogramowania w modelu SaaS, decydującą o jej rosnącej popularności jest to, że użytkownik kupuje działające rozwiązanie o określonej funkcjonalności bez konieczności wchodzenia w zagadnienia związane z infrastrukturą informatyczną oraz zapleczem technicznym. W wielu przypadkach SaaS umożliwia dostęp do najnowszych technologii informatycznych bez długotrwałych wdrożeń i dużych inwestycji. Model SaaS zakłada najczęściej cykliczne opłaty (abonament) za dostęp do programu, staje się to dla użytkownika wydatkiem stałym, a nie jednorazowym w momencie zakupu. Z punktu widzenia dostawcy SaaS zapewnia lepszą ochronę jego własności intelektualnej, producent może we własnym zakresie udostępniać swoją aplikację, lub przekazać to zadanie wyspecjalizowanej firmie
ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Pierwszy kontrakt Arteria Document Solutions

Arteria Document Solutions (ADS) – spółka córka Arterii S.A. będzie archiwizować dokumenty Generali OFE. Strony podpisały list intencyjny w tej sprawie. – Wartość tego kontraktu szacujemy na kilkaset tysięcy złotych rocznie. Umowa będzie rentowna od samego początku – zaznacza Wojciech Bieńkowski, prezes Arterii. Fundusz Generali jest jednym z głównych akcjonariuszy giełdowej grupy (ma 15,47 proc. akcji).

Podpisywana z nim wkrótce umowa ma być pierwszą dla startującej w biznesie archiwizacji dokumentów spółki ADS. Firma ta bierze teraz udział w 11 przetargach organizowanych przez m.in. banki i firmy telekomunikacyjne. – Każdy z nich jest wart przynajmniej 1 mln zł rocznie – twierdzi Bieńkowski. Bieńkowski zakłada, że w przyszłym roku ADS stanie się spółka rentowną, a wtedy zostanie włączona do grupy Arterii. – Kontrakt z Generali jeszcze nie doprowadzi do rentowności ADS, ale już dwa kolejne tak – podkreśla Bieńkowski.

 

W przyszłym roku tylko z tego biznesu giełdowa grupa chce mieć ok. 5 mln zł przychodów, w 2013 – ma to być już ponad 10 mln zł, a rok później – ponad 15 mln zł. W 2010 r. obroty Arterii sięgnęły 111 mln zł, a jej czysty zarobek wyniósł 5,7 mln zł. Ten rok spółka chce zakończyć ponad 7 mln zł na plusie przy przychodach blisko 113 mln zł.

 

Źródło: Gazeta Giełdy Parkiet / kp

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Outsourcing Stars 2014 – laureaci

13 stycznia 2015 w przepięknej scenerii Pałacu Prymasowskiego w Warszawie odbyła się Gala Outsourcing Stars. To jedyne tego typu wydarzenie realizowane w Polsce, podczas którego branża outsourcingu podsumowuje swoje całoroczne działania. Gala jest także finałem konkursu Outsourcing Stars 2014, którego organizatorem jest Fundacja Pro Progressio.