Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Partnerstwo Jive i Polycom

Jive Software producent rozwiązania społecznościowego dla biznesu oraz Polycom, Inc. (Nasdaq: PLCM) wiodący dostawca w dziedzinie standardowej komunikacji zunifikowanej (UC[1]) zawarły porozumienie w sprawie zintegrowania wideo HD Polycom z biznesową platformą społecznościową Jive. Nowe rozwiązanie zmieni sposób, w jaki firmy kontaktują się i współpracują z klientami, partnerami i pracownikami.

Polycom zintegruje platformę Polycom® RealPresence™ – kompleksową infrastrukturę programową, służącą do uniwersalnej współpracy wideo – z biznesową platformą społecznościową Jive. Umożliwi to współpracę wideo z dowolnego miejsca. Wspólne rozwiązanie pozwoli użytkownikom Jive brać udział w wideoczatach na żywo, w tym w grupowych połączeniach wideo. Ponadto umożliwi nagrywanie spotkań lub komunikatów wideo do szkoleniowych, w ramach bieżącej współpracy oraz archiwizacji.

 

Zarówno indywidualni użytkownicy, jak i pracownicy firm coraz chętniej korzystają z biznesowych sieci społecznościowych i współpracy wideo. Ścisła integracja tych dwóch technologii spełnia zapotrzebowanie rynkowe. Platformy społecznościowe z obsługą wideo stanowią zaawansowany środek komunikacji, który pozwala pogłębić relacje z innymi członkami społeczności. Współpraca wideo prowadzi do rezultatów w postaci bardziej owocnych i efektywnych konwersacji, szybszego podejmowania decyzji, większej kreatywności i skuteczniejszych burz mózgów.

[mv]

„Integracja biznesowych sieci społecznościowych z transmisją wideo w czasie rzeczywistym to kolejny krok w usprawnianiu komunikacji i pracy zespołowej użytkowników biznesowych. A to przekłada się na wzrost ich produktywności ” — powiedział Sudhakar Ramakrishna, wiceprezes i dyrektor generalny ds. rozwiązań UC i główny dyrektor ds. rozwoju w firmie Polycom. — „Polycom i Jive wspólnie dostarczą społecznościowe rozwiązanie wideo HD, które jest łatwe w użyciu i odpowiada na rosnący popyt na biznesową współpracę wideo czasie rzeczywistym”.

 

 

Wideo HD będzie oparte na standardach otwartych, aby zapewnić zgodność operacyjną z innymi aplikacjami biznesowymi i komunikacyjnymi. Rozwiązanie wideo zbudowane na platformie Polycom RealPresenceTM będzie działać w chmurze, a dostęp do niego będzie można uzyskać za pomocą przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca i urządzenia. Użytkownicy będą mogli nawiązywać połączenia dwu- lub wielostronne w czasie rzeczywistym, a także nagrywać spotkania lub komunikaty wideo i archiwizować je w kontekście grupy, aby inni mogli je pobrać i obejrzeć w dowolnym momencie.

 

Social Business

Oprogramowanie Social Business zapewnia nowy sposób wykorzystania technik społecznościowych. Social Business firmy Jive łączy oprogramowanie wspólnotowe , oprogramowanie do współpracy i społecznościowe oraz monitorowanie mediów społecznościowych w jedną zintegrowaną platformę. Podobnie jak portale społecznościowe wpłynęły na życie prywatne ich użytkowników, tak Social Business zmienia sposób, w jaki firmy uzyskują przewagę konkurencyjną.

 

Rozwiązania UC firmy Polycom i platforma Polycom RealPresence

Rozwiązania UC firmy Polycom stwarzają środowisko pracy zespołowej, które przyspiesza przyswajanie informacji, zwiększa stopień zaangażowania i ogólną produktywność jego uczestników. Polycom zapewnia rozwiązania głosu i wideo HD do użytku osobistego, mobilnego i grupowego, a także immersyjną teleobecność (telepresence). Polycom wspiera przedsiębiorstwa w przeobrażeniu się w wydajne miejsca pracy, w których ludzie współpracują z dowolnej lokalizacji, przez dowolną sieć i za pomocą preferowanego przez nich urządzenia.

 

Platforma Polycom RealPresence to kompleksowa infrastruktura programowa służąca do uniwersalnej współpracy z wykorzystaniem wideo. Jest to uniwersalne oprogramowanie pośredniczące, które obsługuje do 75 000 zarejestrowanych urządzeń oraz 25 000 jednoczesnych sesji. Za pomocą platformy można współpracować z wykorzystaniem wideo, zarządzać zasobami wideo, treścią wideo i wirtualizacją, uniwersalny dostęp i zabezpieczenia. Polycom wraz z szerokim ekosystemem partnerskim zapewnia kompleksową, niezawodną i skalowalną platformę współpracy, która umożliwia dostarczanie rozwiązań UC pracownikom, partnerom i dostawcom – lokalnie lub z chmury.

[/mv]
Słownik
1. UC. (inaczej Unified Communications) to zestaw narzędzi i technologii umożliwiających integrację różnych form komunikacji, takich jak połączenia głosowe, wideokonferencje,…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

SAP Hybris DAY 2018 – raport o polskim kliencie e-commerce

Branża e-commerce nie zwalnia tempa. W 2017 roku jej globalna wartość sięgnęła 2,3 biliona dolarów. Już 1 na 10 zakupów jest robionych w sieci. Wraz z rynkiem dojrzewają także oczekiwania konsumentów. Jak podają badania SAP Hybris, 86% Polaków nie toleruje używania ich danych bez zgody, 7 na 10 – wolnych reakcji w obsłudze. W rywalizacji o klienta wygrywają więc te marki, które zamiast romansować budują trwałe i zdrowe związki.