Zanim zaczniesz – ułóż plan działania

Każdy ma jakiś plan. Jeden może mieć plan wyjazdu na wakacje do Hiszpanii, inny ma plan posprzątania w domu. Jeszcze inny – wyjścia ze znajomymi na piwo… Każdy ma jakiś plan. A ty? Czy rozpoczynając pracę masz plan? Czy wiesz, ilu klientów chcesz dzisiaj zdobyć? Czy wiesz, jaki chcesz wynik osiągnąć?

Skoro każdy ma jakiś plan, to dlaczego ty, jako telemarketer takiego planu nie masz? Skoro zależy Ci na efektach, to działaj wg. przyjętego przez Ciebie planu.

Planem na dzisiaj może być zrealizowanie np. 12 transakcji zakupu, albo rozwiązanie przynajmniej 30 problemów klientów. Zakładaj jakiś plan jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Wykonuj go, a zapewniam Cię, że to wejdzie Ci w krew, i już kolejnego dnia będzie Ci się zdecydowanie lepiej pracowało.

 

Plan to podstawa. Plan pozwala Ci na określenie tego, co chcesz osiągnąć, w jaki sposób i co najważniejsze – kiedy. Przygotuj sobie plan krótkoterminowy. Na godzinę, do dwunastej, dzisiaj. Nie planuj, że w tym miesiącu będziesz miał 340 transakcji. To tak nie działa. Ostatniego dnia obudzisz się i stwierdzisz, że do wykonania planu brakuje Ci tylko 211 transakcji!

Czy masz już plan na dzisiaj?

 

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *