Centra usług boją się o kadry

Otwarcie rynku pracy w Niemczech kusi do wyjazdu młodych specjalistów, osłabiając rozwój centrów usług biznesowych w Polsce. Już teraz niektóre centra przygotowały nowe systemy motywacyjne, by zatrzymać młode talenty. – 60 proc. naszych pracowników stanowią studenci, czyli osoby mobilne, szukające dopiero swojej drogi zawodowej. To właśnie ta grupa jest najbardziej podatna na atrakcyjne finansowo oferty pracy niemieckich koncernów – ocenia Joanna Borowicz, dyrektor Departamentu Zasobów Ludzkich, Szkoleń i Jakości w spółce Holicon.

[mv]

Na razie nie wiadomo, ilu z ok. 50 tys. pracowników polskiego sektora usług biznesowych skusiłaby praca za Odrą, ale Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych zrzeszający czołowych zagranicznych inwestorów z tej branży obawia się odpływu młodych ludzi po 1 maja, gdy Niemcy, Austria i Szwajcaria w pełni otworzą dla nas swe rynki pracy. Tym bardziej że to ludzie przed trzydziestką przeważają wśród pracowników tego sektora. Jak wynika z badań ABSL, przeciętny pracownik centrum usług biznesowych w Polsce ma 29 lat, wyższe studia i zna dwa języki obce, w tym dość często niemiecki.

Największe zagrożenie mogą czuć centra zlokalizowane w zachodnich regionach Polski, np. we Wrocławiu, gdzie co drugi student dobrze zna niemiecki.

– Wielu naszych pracowników obsługuje niemieckojęzyczne kraje, więc większy odpływ ludzi mógłby wywołać perturbacje operacyjne. Ale powodów do paniki na razie nie ma – ocenia Marek Grodziński, dyrektor centrum BPO Capgemini, które zatrudnia ponad 2 tys. osób, w tym ponad 1000 w Katowicach i ponad 400 we Wrocławiu (w centrum rozwoju oprogramowania).

– Absolwenci renomowanych technicznych uczelni są bardzo elastyczni i nie boją się ryzyka związanego ze zmianą kraju zamieszkania – podkreśla Sebastian Gerstmann, dyrektor personalny w Xerox Polska. Dodaje, że oferty niemieckich firm mogą skusić specjalistów IT z całego kraju. Według resortu gospodarki Niemiec tamtejsze firmy potrzebują ponad 66 tys. informatyków. Ci z trzy – czteroletnim stażem mogą liczyć na ponad dwa razy większe zarobki niż w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita[/mv]

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak poprawić Customer Experience i dlaczego warto?

W dobie konkurencji doskonałej coraz trudniej pozyskiwać i utrzymywać klientów poprzez utrzymywanie najniższej ceny czy najbardziej innowacyjnego towaru. Siłą rzeczy wszystkie produkty na rynku – niezależnie od branży – stają się do siebie podobne. W takiej sytuacji coraz bardziej na znaczeniu zyskuje umiejętność budowania pozytywnych doświadczeń klientów i zarządzania nimi czyli CEM (Customer Experience Management). To właśnie ono może przynieść Twojej firmie bardzo duże zyski.
Czytaj więcej

CX Journey: Jak zbierać informacje o kliencie?

W dzisiejszych czasach dane odgrywają kluczową rolę w każdej branży, w tym również w obsłudze klienta. Aby zapewnić wysoką jakość obsługi i zwiększyć satysfakcję klientów, firmy muszą dokładnie poznać ich potrzeby i preferencje. Dlatego tak ważne jest zbieranie i analiza danych dotyczących klientów. Istnieje wiele metod zbierania danych o klientach, a każda z nich ma swoje zalety i wady.
Czytaj więcej

To milenialsi dyktują, jak dziś powinna wyglądać obsługa klienta

Dla miIenialsów, zwanych również pokoleniem Y, właściwa obsługa klienta liczy się znacznie bardziej niż dla przedstawicieli pokoleń takich, jak X czy Baby Boomers. Do 2025 roku milenialsi będą stanowić 75% osób aktywnych na rynku pracy, ich dochody wzrosną, a decyzje zakupowe nadadzą kształt rynkowi usług. Dla firm oznacza to jedno – muszą wdrożyć zmiany, które pozwolą dostosować się do stylu pracy i komunikacji obecnych trzydziestolatków.