Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Serwer faxowy XMediusFAX

Profesjonalne rozwiązanie serwera faksowego XMediusFAX Sagemcom służy centralizacji zarządzania dokumentami w firmie. Pozwala wysyłać faksy z poszczególnych komputerów przez centralny serwer faksowy oraz odbierać je na skrzynkę e-mailową bez potrzeby wstawania zza biurka.

[mv]Aplikacja zapewnia unikalną prostotę wysyłania i otrzymywania faksów z szerokiego spektrum interfejsów np. własnego faksu klienta, poczty elektronicznej klientów o dowolnym SMTP w tym MS Exchange, Lotus Notes i in., przez stronę WWW (WEB Access), z programów Windows np. Word, Exel, Powerpoint i każdego innego z funkcją „drukuj do…”, jak i zaawansowanych systemów Mainframe i Office (np. SAP) oraz wielofunkcyjnych urządzeń drukujących (MFP) A3/A4.

XmediusFAX oparty na technologii IP bazuje na protokole T.38 FoIP i jest certyfikowany do pracy z rozwiązaniami sieciowymi Microsoft Exchange Unified Messaging, Cisco, Avaya, Alcatel OmniPCX, Audiocodes, 3Com, innovaphone i wielu innych. Aplikacja, która jest kompatybilna z systemami VoIP[1] dzięki protokołom SIP i H.323, pozwala lepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę IP, bez ponoszenia kosztów na dodatkowe karty faksowe.

Rozwiązanie uzupełnia funkcjonalność platformy Microsoft’s Exchange Server 2010 Unified Messaging, która w odróżnieniu od starszej Exchange 2007 Unified Messaging, nie zapewnia obsługi faksów przychodzących. Integracja XMediusFAX z Exchange 2010 pozwala dodatkowo na wysyłanie i archiwizowanie faksów, zautomatyzowanie procesu faksowania oraz zaawansowany ruting połączeń przychodzących.

Większe bezpieczeństwo

XMediusFAX pozwala chronić prywatność dokumentów w firmie zgodnie z regulacjami np. HIPAA i Sarbanes-Oxley Act. Pliki w formacie TIFF i PDF są rutowane do autoryzowanych odbiorców i bezpiecznych urządzeń wielofunkcyjnych MFD. Aplikacja pozwala na monitorowanie faksów wysłanych, otrzymanych, i będących w obróbce oraz statusu serwera. Konfiguracja redundantna systemu umożliwia odtworzenie dokumentacji po awarii, a skonfigurowanie systemu w sposób nadmiarowy gwarantuje zapewnienie pracy ciągłej serwerów faksowych.

Redukcja kosztów

Zastosowanie XMediusFAX znacznie zwiększa wydajność pracy w porównaniu z tradycyjnym manualnym faksowaniem. Przynosi oszczędność czasu, który pracownicy musieliby stracić pokonując drogę do maszyn faksujących i oczekując na wysłanie lub odbierając faksy. Rozwiązanie pozwala wyeliminować konieczność utrzymywania kosztownych linii analogowych i sprzętu do faksowania oraz związane z tym koszty.

 

Aplikacja umożliwia redukcję kosztów telekomunikacyjnych w przedsiębiorstwie nawet o 90 proc. Szczególnie w organizacjach posiadających wiele oddziałów, które generują wysokie opłaty za połączenia międzynarodowe i międzymiastowe.

 

Najbardziej zaawansowana aktualnie na rynku aplikacja serwera faksowego dostępna jest w 4 wersjach:

Korzyści:

  • Redukcja kosztów drukowania generowanych przez faksy
  • Zwiększenie wydajności pracy i przepływu informacji w firmie
  • Centralne zarządzanie komunikacją faksową
  • Cyfrowa archiwizacja dokumentów
  • Standaryzacja oraz zabezpieczenie informacji przesyłanych drogą faksową
[/mv]
Słownik
1. VoIP. (inaczej Voice over Internet Protocol) to technologia umożliwiająca prowadzenie rozmów telefonicznych za pośrednictwem Internetu. W przeciwieństwie do tradycyjnych…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Toyota z globalną platformą komunikacyjną

Toyota Motor Corporation (TMC) i KDDI Corporation (KDDI) podjęły współpracę, aby stworzyć globalną platformę komunikacyjną, która przyspieszy rozwój łączności między samochodami z wykorzystaniem sieci komórkowych, bez korzystania z roamingu. Umożliwi to szeroko zakrojone korzystanie kierowcy z internetu i innych usług komunikacyjnych oraz komunikację samochodu z innymi pojazdami za pośrednictwem chmury, bez ponoszenia dodatkowych kosztów po przekroczeniu granicy.
Czytaj więcej

Polska na szarym końcu. Nowoczesne technologie nie dla nas

Polskie firmy nie inwestują w nowoczesne technologie. Tak wynika z najnowszego raportu Eurostatu. Sztuczna inteligencja była wykorzystywana przez zaledwie 4% polskich przedsiębiorstw. Eksperci nie mają jednak złudzeń – tylko te firmy, które postawią w najbliższej przyszłości m.in. na przemysłowy internet rzeczy będą odnosiły na rynku sukcesy.