Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

WFO

(inaczej Workforce Optimisation) to podejście do zarządzania zasobami ludzkimi w contact center, które ma na celu zoptymalizowanie wydajności pracowników i procesów obsługi klienta. W skład tego podejścia wchodzą różne narzędzia i technologie, które pozwalają na zwiększenie produktywności i efektywności pracy w call center.

Głównymi składnikami Workforce Optimisation są:

  1. Planowanie pracy - proces przydzielania zadań i planowania grafiku pracy dla pracowników contact center w oparciu o zapotrzebowanie na obsługę klienta.
  2. Zarządzanie wydajnością - narzędzia, które pozwalają na ocenę wydajności pracowników i wdrożenie działań naprawczych, aby zwiększyć ich produktywność.
  3. Zarządzanie szkoleniami - planowanie i wdrażanie szkoleń i szkoleń doskonalących dla pracowników contact center, które pozwalają na rozwijanie umiejętności i wiedzy.
  4. Optymalizacja jakości - narzędzia i procesy, które pozwalają na monitorowanie i ocenę jakości obsługi klienta, a także wprowadzenie działań naprawczych, aby poprawić jakość obsługi.
  5. Analiza danych - narzędzia analityczne pozwalające na zbieranie i analizowanie danych związanych z pracą pracowników contact center, aby uzyskać informacje na temat efektywności pracy i identyfikować obszary wymagające poprawy.

Wdrożenie Workforce Optimisation w call center pozwala na zwiększenie wydajności pracy pracowników, poprawę jakości obsługi klienta, zmniejszenie kosztów i zwiększenie lojalności klientów. Narzędzia i technologie wykorzystywane w ramach Workforce Optimisation pozwalają na zoptymalizowanie procesów i wykorzystanie w pełni potencjału zasobów ludzkich, co wpływa na zwiększenie efektywności całego contact center.

Zainteresowanie call center z roku na rok rośnie

Już 21 proc. Polskich przedsiębiorstw wykorzystuje w procesach obsługi klienta zewnętrzne firmy – wynika z badań firmy IPSOS. Jeszcze 3 lata temu z usług tego typu firm korzystało zaledwie 10 proc. firm.[mv]

Największą popularnością usług call center[1] cieszy się branża telekomunikacyjna. Korzysta z niej 60 proc. operatorów wobec 29% w 2008. Oznacza to wzrost o 31 procent. Należy pamiętać, że call center to już nie tylko telefon. Obecnie branża oferuje szeroki wachlarz usług obejmujących połączone ze sobą kanały komunikacji: od telefonu, przez e-mail, web-chaty, po papierową korespondencję – mówi Aneta Michałkowicz, wiceprezes CallOne.

Co ciekawe, klienci outsourcingowych call center są zadowoleni z jakości pracy takich firm, bo 16% z nich deklaruje zwiększenie wydatków. W czołówce takiego zestawienia są banki i firmy ubezpieczeniowe. Aż 29 proc. tego typu instytucji mówi o wzroście nakładów na telefoniczną obsługę klientów. Podobne deklaracje składa też do piąty operator telekomunikacyjny.[/mv]

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Niedziałające infolinie, brak rozpatrywania reklamacji, zainteresowanie UKE i UOKiK – tak działa MNI Centrum Usług

UOKiK i UKE analizują skargi klientów firmy MNI Centrum Usług. Wielu z nich od września nie ma dostępu do Internetu i telefonu stacjonarnego. Mimo to firma wysyła im rachunki za usługi telekomunikacyjne. Infolinia milczy, a na składane pisemnie reklamacje nikt nie odpowiada. Biura obsługi klienta – jak donoszą klienci - są w całej Polsce zamknięte.