ZUS się zmieni w… lidera

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna pierwsze w swojej historii badanie satysfakcji klientów. To ważny element realizowanej w latach 2010-2012 strategii ZUS, która ma być odpowiedzią na zmiany społeczne i technologiczne.

[mv]- Z jednej strony związane są one z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i postępującą elektronizacją usług, z drugiej – z rosnącymi oczekiwaniami społeczeństwa wobec instytucji publicznych w zakresie racjonalności w wydatkowaniu środków publicznych i jakości świadczonych usług – tłumaczy prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Wdrażając strategię, chcemy stać się w ciągu kilku lat liderem wśród instytucji publicznych pod względem jakości obsługi klientów, gwarantując jednocześnie przejrzystość gospodarki finansowej oraz wysokie standardy kontroli kosztów – dodał.

Cel zmian? Więcej zadowolonych klientów? Jest na to kilka sposobów, poczynając od zmiany modelu zarządzania na rzadko dotychczas stosowane w administracji publicznej planowanie strategiczne i zarządzanie procesowe, po zwiększenie kontaktów z klientami przez Internet, a także za pomocą call center[1]. Chodzi również o zmianę i standaryzację modelu funkcjonowania placówek, z wyraźnym oddzieleniem funkcji front i back office[2]. ZUS ma nadzieję, że dzięki temu stanie się instytucją publiczną nowej generacji.

Aby jednak poznać, czego oczekują od niego klienci, ZUS zleciła badania, które pozwolą jeszcze poznać opinie dotyczące jakości obsługi. Wykona je firma Millward Brown SMG/KRC. Od wyników wywiadu będą zależały wdrażane zmiany.

– To u nas jeszcze wyjątkowa sytuacja, kiedy instytucja publiczna stosuje w zarządzaniu metody wykorzystywane w biznesie. Badania satysfakcji pozwolą nie tylko poznać oczekiwania klientów, ale także ocenić, jak postrzegają oni wprowadzane zmiany – powiedział prezes Millward Brown SMG/KRC Krzysztof Kruszewski.

A jak będzie takie badanie wyglądało? Pierwszy etap zostanie przeprowadzony do końca I kw. 2011 r. i będzie składał się z badań metodą wywiadu telefonicznego, wywiadu bezpośredniego i badania FGI (fokusowego). Wywiady telefoniczne obejmą 10 tys. respondentów (po 30% ubezpieczonych i świadczeniobiorców oraz 40% przedsiębiorców).

Na pytania w ramach wywiadu bezpośredniego odpowie 3,3 tys. osób (po 1/3 ubezpieczonych, przedsiębiorców i świadczeniobiorców), a w trzech grupach fokusowych znajdzie się po 10 przedsiębiorców. Następnie – poczynając od II kw. 2011 r. – badania będą powtarzane co pół roku aż do IV kw. 2013 r., jako narzędzie służące monitorowaniu prawidłowości rozwiązań wprowadzanych w ramach realizacji „Strategii przekształceń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2010 – 2012”.

ZUS będzie wdrażał nową strategię korzystając częściowo ze środków UE w ramach programów operacyjnych Kapitał Ludzki i Innowacyjna Gospodarka. Łącznie z UE przewidziane jest na poziomie 218 mln zł.

Źródło: WP.pl[/mv]

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
2. back office. Dział firmy / organizacji odpowiedzialny za realizację procesów posprzedażowych. Dba o prawidłowy przebieg procesu obsługowego. Do zadań pracowników…
Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

90% załogi zespołu obsługi klienta straciło pracę przez bota

Suumit Shah, CEO i założyciel indyjskiej firmy Dukaan, specjalizującej się w e-handlu, podał na Twitterze, że chatbot oparty na sztucznej inteligencji zastąpił 90% pracowników firmy. Decyzja ta przyniosła znaczne korzyści zarówno dla firmy, poprzez obniżenie kosztów, jak i dla klientów, którzy zauważyli (tylko) szybszą obsługę.
Czytaj więcej

Branża contact center wspólnie dla Marleny

Marlena Kamińska, financial manager z Voice Contact Center, zmaga się z najbardziej złośliwą odmianą raka mózgu. W pomoc koleżance z branży zaangażowało się bardzo duże grono aktualnych i byłych pracowników branży contact center.