Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

CenterNet zrezygnował z umowy roamingu krajowego z PTC

Operator telekomunikacyjny CenterNet odstąpił od umowy o roamingu krajowym z Polską Telefonią Cyfrową (PTC), zawartej 6 maja 2009 roku, poinformował NFI Midas w komunikacie. CenterNet nie wyklucza, że taki krok będzie miał negatywne skutki finansowe dla spółki.

[mv]”W ramach przekazanej informacji zarząd CenterNet zastrzegł, że nie może wykluczyć powstania w przyszłości negatywnych skutków finansowych związanych z odstąpieniem przez CenterNet od Umowy, niemniej obecnie nie jest w stanie oszacować skutków finansowych odstąpienia od umowy. Ponadto Zarząd Funduszu informuje, że odstąpienie przez CenterNet od Umowy nie rodzi żadnych skutków finansowych dla Funduszu” – czytamy w raporcie.

W raporcie podano też, że “przyczyną odstąpienia od umowy jest fakt, iż PTC oraz CenterNet do 30 listopada 2010 roku nie osiągnęły porozumienia w zakresie warunków świadczenia usług”.

Źródło: http://it.wnp.pl[/mv]

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

T-Mobile powalczy o klientów, Cyfrowy Polsat skupi się na dosprzedaży

Prezes Cyfrowego Polsatu – Tobias Solorz - w rozmowie z „Parkietem” stwierdził, że nawet się cieszy, iż największy konkurent (Orange) nie będzie walczyło o klientów ceną. Jego zdaniem nie musimy spodziewać się niespodzianek wśród akcjonariatu telekomów. Jak powiedział Solorz – Cyfrowy Polsat będzie „robił swoje”.