Awaria w Alior Banku

Na kila godzin klienci Alior Banku nie mieli dostępu do swoich pieniędzy przez stronę internetową i infolinię. Powód – awaria systemów informatycznych. Awaria trwała do godziny 15, i choć została usunięta, to nadal klienci mają spore problemy z dostępem do obu kanałów zarządzania swoimi kontami.

[mv]- Przepraszamy najmocniej za te niedogodności. Staraliśmy się rozwiązać problem jak najszybciej się to dało – powiedział – Dariusz Kozdra z biura prasowego Alior Banku.

– Brak możliwości zalogowania to wynik niedostępności do systemu informatycznego – mówi Dariusz Kozdra.

Nie powinny się też bać osoby, które starały się wykonać transakcję około godziny 11, czyli tuż przed awarią.

– Ci, którzy zalogowali się i dokonali przelewu, mogą być pewni, że wyszedł on z ich kont – tłumaczy rzecznik. – Właściciele rachunków maklerskich mogli natomiast skorzystać ze swoich prywatnych doradców i w ten sposób realizować transakcje – dodaje.

Dzisiejsza awaria nie jest jedyną awarią bankową w ostatnich tygodniach. Trzykrotnie psuły się systemy ING Banku Śląskiego. Problemy miał także BZ WBK.

Źródło: WP.pl[/mv]

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Obsługa klienta 5.0 warunkiem przetrwania po pandemii

Firmy stawiające na rozwój i nowoczesność muszą pamiętać, że u podstaw skutecznej obsługi leży szybkie rozumienie potrzeb klienta i dynamiczna reakcja na nie. Chcąc sprostać rosnącym wymaganiom warto zaznajomić się z tym czym w zasadzie jest marketing 5.0, jakie są jego główne założenia oraz jaką rolę odgrywa w obecnym czasie.