Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Shuu.pl platforma biznesowa on-line

Shuu.pl to system pozwalający na świadczenie usług przez Internet. Jego twórcy skoncentrowali się na dostarczeniu użytkownikom narzędzi, dzięki którym zdalna współpraca z klientami i partnerami stanie się równie naturalna jak spotkanie przy stole konferencyjnym.

Użytkownicy, którzy zdecydują się na utworzenie własnego pokoju konferencyjnego na platformie Shuu.pl, znajdą w nim szereg narzędzi, których zadaniem jest umożliwienie codziennej współpracy i komunikacji między partnerami biznesowymi:

  • system videokonferencyjny, pozwalający na jednoczesną rozmowę nawet do 16 użytkowników
  • tablica prezentacyjna, na której użytkownicy mogą jednocześnie przeglądać pliki, zmieniać je oraz dodawać do nich komentarze
  • biblioteka plików to przestrzeń dyskowa, w której użytkownicy mogą umieszczać pliki robocze
  • chatroom – umożliwia komunikację tekstową jako uzupełnienie

Powyższe narzędzia, uzupełnione o panel sterowania pokojem oraz liczne funkcje konfiguracyjne, pozwalają na prowadzenie spotkań on-line, dzielenie się plikami i prezentowanie efektów swojej pracy przez m.in. architektów, grafików, prawników, programistów i przedstawicieli wielu innych zawodów.

Największa siła Shuu.pl leży w module płatności. Dzięki niemu wielu młodych profesjonalistów świadczących usługi doradcze uzyska dostęp do klientów bezpośrednio w Internecie. Ich pokoje konferencyjne znajdą się w wyszukiwarce, a klienci będą dysponowali publikowanym przez nich kalendarzem. Chcąc skorzystać z danej usługi wystarczy zatem wybrać wolny termin u konkretnego profesjonalisty, zapłacić za wirtualną wizytę dzięki prostemu modułowi płatności, a następnie spotkać się w pokoju konferencyjnym on-line i zrealizować usługę. Użytkownicy systemu otrzymują swoje pieniądze bardzo szybko, a klienci mogą skorzystać z ich usług bez wychodzenia z domu. Możliwa jest również organizacja spotkania roboczego z profesjonalistą bez konieczności zapłaty – choćby w sytuacji, w której dany specjalista prowadzi dla nas wieloetapowy projekt wymagający regularnych konsultacji.

Jesteśmy pewni, że Shuu.pl to serwis, który przyniesie prawdziwe zmiany na rynku – mówi Tadeusz Zawadzki, jeden z pomysłodawców i twórców systemu, inwestor związany dotychczas m.in. z firmą Hexeline – Otworzy drzwi do zawodu dla wielu młodych prawników, psychologów, architektów, doradców finansowych i innych aktywnych młodych ludzi, zwłaszcza tych bardziej otwartych na nowoczesne sposoby świadczenia usług, bądź tych, dla których tradycyjne biuro niekoniecznie stanowi podstawę funkcjonowania w świecie biznesu. Osobom, które już prowadzą własne firmy , Shuu.pl da możliwość zwiększenia przychodów niemal z dnia na dzień.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

SALESmanago wprowadza Live Chat integrującego procesy marketing automation

SALESmanago jako pierwszy system na świecie udostępnia moduł bezpośrednio integrujący Live Chat z procesami marketing automation. Dzięki wykorzystaniu pełnych profili behawioralno-transakcyjnych klienta, użytkownicy otrzymują możliwość wysyłania spersonalizowanych rekomendacji produktowych podczas rozmowy z klientem za pomocą jednego kliknięcia.