Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

NCC

(inaczej Network Control Center) centralna lokalizacja w sieciowym środowisku contact center do monitorowania wzorców ruchu przychodzącego i dostosowywania personelu, grup umiejętności i alokacji zasobów technicznych w celu osiągnięcia wymaganego poziomu usług.

ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Call Center Poland wdraża nową usługę GlobalDebt

Niedawno powstały dział DebtCollection oferujący usługi monitoringu i windykacji z wykorzystaniem narzędzi call center[1] wspólnie z działem projektów wielojęzycznych (Multilingual by CCP) przygotował ofertę monitoringu należności na obcych rynkach (GlobalDebt).

Monitoring zagraniczny to usługa unikatowa na rynku polskim. Ma ona za zadanie wesprzeć przedsiębiorstwa eksportujące poza granice RP. DebtCollection przejmuje od takich firm obowiązek kontrolowania i dyscyplinowania kontrahentów zagranicznych w celu doprowadzenia do terminowych spłat należności.

Dzięki ścisłej współpracy z działem Multilingual by Call Center Poland – oferującym usługi call center w obcych językach – konsultanci mogą zadzwonić do wszystkich krajów Europy i większości pozostałych krajów świata i porozmawiać w języku kontrahenta.

„Większość polskich eksporterów czuje się niekomfortowo w sytuacjach wymagających ściągania należności w obcych językach. Oprócz faktu, ze nie chcemy tracić dobrych relacji i kontrahenta, dochodzi bariera językowa. Często przeszkodą w komunikacji jest również inna strefa czasowa. Nasza usługa polega na przejęciu tych czasochłonnych czynności od wierzycieli” – powiedziała Katarzyna Swatowska, dyrektor Działu Marketingu i PR w CCP.

Dział DebtCollection powstał w kwietniu 2010 roku i już współpracuje z pierwszymi klientami, między innymi z branży telekomunikacyjnej.

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy