Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

WFO

(inaczej Workforce Optimisation) to podejście do zarządzania zasobami ludzkimi w contact center, które ma na celu zoptymalizowanie wydajności pracowników i procesów obsługi klienta. W skład tego podejścia wchodzą różne narzędzia i technologie, które pozwalają na zwiększenie produktywności i efektywności pracy w call center.

Głównymi składnikami Workforce Optimisation są:

  1. Planowanie pracy - proces przydzielania zadań i planowania grafiku pracy dla pracowników contact center w oparciu o zapotrzebowanie na obsługę klienta.
  2. Zarządzanie wydajnością - narzędzia, które pozwalają na ocenę wydajności pracowników i wdrożenie działań naprawczych, aby zwiększyć ich produktywność.
  3. Zarządzanie szkoleniami - planowanie i wdrażanie szkoleń i szkoleń doskonalących dla pracowników contact center, które pozwalają na rozwijanie umiejętności i wiedzy.
  4. Optymalizacja jakości - narzędzia i procesy, które pozwalają na monitorowanie i ocenę jakości obsługi klienta, a także wprowadzenie działań naprawczych, aby poprawić jakość obsługi.
  5. Analiza danych - narzędzia analityczne pozwalające na zbieranie i analizowanie danych związanych z pracą pracowników contact center, aby uzyskać informacje na temat efektywności pracy i identyfikować obszary wymagające poprawy.

Wdrożenie Workforce Optimisation w call center pozwala na zwiększenie wydajności pracy pracowników, poprawę jakości obsługi klienta, zmniejszenie kosztów i zwiększenie lojalności klientów. Narzędzia i technologie wykorzystywane w ramach Workforce Optimisation pozwalają na zoptymalizowanie procesów i wykorzystanie w pełni potencjału zasobów ludzkich, co wpływa na zwiększenie efektywności całego contact center.

Rusza Serwis-paczkowy.pl

Właśnie wystartował Serwis-paczkowy.pl – nowoczesna platforma oferująca profesjonalne i solidne usługi kurierskie. Użytkownicy serwisu mogą nadać przesyłkę o wadze do 30 kg już za 19,82 zł brutto w opcji standard. Serwis jest jedyną platformą na polskim rynku, która współpracuje z aż trzema cenionymi na rynku kurierami: firmami Kolporter, Opek oraz UPS. Oferowane przez Serwis-paczkowy.pl tanie usługi kurierskie skierowane są do osób indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych, które nie posiadają podpisanych umów z firmami kurierskimi.Serwis-paczkowy.pl cechuje wysoka jakość świadczonych usług oraz atrakcyjna cena. Twórcy platformy wyznają zasadę, że profesjonalna obsługa klienta nie musi być droga. Dzięki skutecznym negocjacjom handlowym z przewoźnikami, Serwis-paczkowy.pl pozwala na wysyłkę paczki w cenie nawet poniżej 20 zł brutto. Oferowane warunki cenowe są konkurencyjne w stosunku do tych proponowanych przez typowe firmy kurierskie. W wielu przypadkach koszt nadania przesyłki w Serwis-paczkowy.pl stanowi mniej niż połowę kwoty, którą trzeba by było zapłacić bezpośrednio u przewoźników. Dzięki temu, w Serwis-paczkowy.pl każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z profesjonalnych usług kurierskich.

Kolejną zaletą nowego serwisu jest brak konieczności logowania się lub rejestrowania. Klient musi tylko wypełnić specjalny formularz „Zamów kuriera”. Jest to ogromna korzyść dla użytkowników, ponieważ wszelkie formalności są ograniczane do niezbędnego minimum.

Nowoczesna platforma jest również jedną z nielicznych firm oferujących natychmiastowe płatności on-line, dzięki czemu nadanie przesyłki zajmuje tylko kilka minut. Ponadto, serwis posiada specjalne certyfikaty bezpieczeństwa, przyznawane przez najbardziej znane i renomowane instytucje na świecie (Certyfikat SSL GeoTrust) oraz posługuje się wysokiej klasy zabezpieczeniami. Klienci mogą być pewni, że wszelkie informacje związane z wysyłką paczki są prawidłowo chronione.

„Serwis-paczkowy.pl to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy są zabiegani i nie mają czasu, aby stać w długich kolejkach. Z nami każdy nada przesyłkę w zaledwie kilka minut – wystarczy tylko posiadać dostęp do internetu oraz drukarkę. Dzięki współpracy z trzema cenionymi firmami kurierskimi, pozostawiamy klientowi możliwość dokonania wyboru dostawcy przesyłki zgodnie z indywidualnymi kryteriami selekcji. Serwis-paczkowy.pl to oszczędność czasu oraz pieniędzy. Kurierzy współpracujących z nami firm realizują każde zlecenie w rzetelny sposób, a co najważniejsze, zlecone przesyłki doręczane są już następnego dnia roboczego” – mówi Rafał Łączkowski, przedstawiciel Serwis-paczkowy.pl.

Aby nadać przesyłkę w Serwis-paczkowy.pl wystarczy tylko:

Wypełnić formularz „Zamów kuriera”, w którym należy wprowadzić dane dotyczące wymiarów i wagi przesyłki;
Wybrać Przewoźnika oraz dodatkowe opcje np. ubezpieczenie czy chęć otrzymania faktury VAT;
Wprowadzić dane nadawcy i odbiorcy;
Zapłacić on-line za przesyłkę. Zamówienie zostaje natychmiast przekazane do realizacji.

Przesyłki są realizowane w systemie „od drzwi do drzwi” następnego dnia roboczego po dniu, w którym nadano przesyłkę. Kurier odbiera gotową do wysłania paczkę ze wskazanego miejsca i dostarcza ją pod podany w zamówieniu adres.

Źródła: Bankier.pl / serwis-paczkowy.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Macrologic z przychodem 56,3 mln zł

Macrologic SA przedstawiła wyniki finansowe za rok 2016, które potwierdzają jej dobrą kondycję oraz stabilny i stały wzrost. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły łącznie ponad 56,3 mln zł. Mimo turbulentnych czasów, słabszych niż zapowiadane wzrostów PKB, niższych nakładów na inwestycje, spółka ta w porównaniu do zeszłego okresu poprawiła wyniki finansowe o 3% oraz utrzymała nakłady własne na R&D na poziomie 10%.