Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Nowa edukacyjna infolinia ElektroEko

Od 1 kwietnia ElektroEko uruchamia nowy numer infolinii, pod którym będzie można uzyskać szczegółowe informacje zarówno na temat elektrośmieci, jak i możliwości legalnego pozbycia się ich. Infolinia czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00.
„Świadomość społeczna w zakresie postępowania z elektrośmieciami niestety wciąż jest bardzo niska. Z tego powodu edukacyjna infolinia obsługiwana będzie przez ekspertów ElektroEko, którzy z pewnością udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące elektrośmieci – czym są? Czy są szkodliwe? Jak należy z nimi postępować? Gdzie i kiedy można je oddać? Co można uzyskać w procesie odzysku elektrośmieci?” – mówi Anna Podsiadło z ElektroEko.

Elektrośmieci to odpady niebezpieczne, które, zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, należy oddawać do specjalnych punktów zbierania. Informację o ich lokalizacji można znaleźć w Internecie na stronach www.elektrosmieci.pl oraz www.elektroeko.pl lub dzwoniąc pod numer infolinii 801 011 180 (koszt połączenia wedle stawek operatora).

ElektroEko, działające na zasadach not for profit, zajmuje się tworzeniem i rozbudową sprawnego
i efektywnego systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) – jego zbieraniem, transportem, przetwarzaniem i odzyskiem.

Od momentu powstania, ElektroEko prowadzi intensywne działania edukacyjne popularyzujące ideę selektywnego zbierania i recyklingu elektrośmieci. Stawiając na długofalową edukację społeczeństwa, ElektroEko we współpracy z Ministrem Środowiska i Politechniką Warszawską zainicjowało największy ogólnopolski program dla uczniów „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”. W październiku 2009 r. wystartowała jego trzecia edycja w której bierze udział ponad 5 000 szkół z całej Polski.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Klienci nadal uczestniczą w programach lojalnościowych

Polacy uczestniczą średnio w 3 programach lojalnościowych. Konsumenci doceniają fakt, że dzięki takim inicjatywom mogą nabyć produkty i usługi w bardziej korzystnej cenie lub otrzymać bonusy. Dodatkowo, uczestnicząc w takich programach klienci budują związek z daną marką. Jest on tym silniejszy, im lepiej oferta programu dopasowana jest do ich zmieniających się w czasie potrzeb.