Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

HLR

Baza danych w sieci bezprzewodowej zawierająca dane klientów, w tym uprawnienia do usług i informacje o kierowaniu połączeń. W połączeniu z międzynarodowym identyfikatorem abonenta mobilnego (IMSI) stanowi ona mechanizm sieciowy służący do przekazywania połączeń między komórkami oraz do obsługi roamingu lokalnego i międzynarodowego.

HLR traktowana jest jako narzędzie, które sprawdza aktualny status numeru (jego aktywność w sieci telekomunikacyjnej). HLR doskonale sprawdza się jako usługa weryfikująca, czy numer telefonu istnieje i czy jest od niedostępny chwilowo, czy też trwale.

ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Big Data Developer – kwalifikacje, zarobki i możliwości rozwoju

Ilość przechowywanych i przetwarzanych danych rośnie z roku na rok. Nic więc dziwnego, że w branży IT nieustannie potrzebne są osoby, które specjalizują się w analizowaniu i bezpieczeństwie informacji dostępnych w różnego rodzaju bazach danych. Big Data Developer to odpowiedź na to zapotrzebowanie. Osoba na tym stanowisku musi posiadać szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Na czym polega taka praca i jakie są do tego potrzebne kwalifikacje? Na jakie zarobki i perspektywy rozwoju można liczyć? Podpowiadamy.

Czym zajmuje się Big Data Developer?

Big Data Developer wykonuje szereg różnych działań, które w poziomie skomplikowania i rozbudowania przypominają te, które wykonuje na co dzień programista. Używa różnych języków programowania, między innymi Java, C++ lub Ruby, które wspomagają przetwarzanie i analizę informacji w bazach danych. Istotną rolę w jego pracy odgrywa jednak nieustanne dbanie o bezpieczeństwo i jakość przechowywanych informacji. Do tego celu wykorzystuje różnorakie narzędzia, które pozwalają na bieżąco śledzić między innymi obciążenie serwera, na którym znajdują się bazy danych. Pozwalają mu także w prosty sposób projektować i tworzyć nowe miejsca do składowania napływających informacji.

Firma, która zatrudnia osobę na stanowisku Big Data Developer, przywiązuje dużą wagę do tego, aby jego praca przynosiła konkretne korzyści zwłaszcza pod kątem wydajności aplikacji i serwisów. Przetwarzanie dużych ilości danych związane jest praktycznie zawsze z istotnym spadkiem szybkości uzyskiwania konkretnych informacji. Co za tym idzie, z czasem może spaść jakość i funkcjonalność usług. Konieczne więc są diametralne zmiany, które pozwolą rozdysponować ograniczone zapasy mocy serwerów w optymalny sposób. Big Data Developer zajmuje się więc także przygotowaniem środowiska, w którym pobierane i zapisywane dane mają swoje z góry ustalone priorytety. Do tego celu wykorzystuje samodzielnie stworzone algorytmy.

Jakie kwalifikacje musi posiadać Big Data Developer?

Technologia przechowywania informacji w bazach danych zmienia się dynamicznie. Dlatego osoba, która chce pracować na stanowisku Big Data Developer, musi być na bieżąco z najważniejszymi narzędziami, które są niezbędne przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Większość nowoczesnego oprogramowania w znaczący sposób ułatwia wykonywanie powtarzalnych czynności, a wręcz pozwala je zautomatyzować. Mimo to pracownik musi doskonale znać języki programowania takie jak na przykład Java lub Python, które pozwalają tworzyć unikatowe algorytmy na potrzeby przetwarzania i analizy informacji.

Praktycznie wszystkie duże zbiory danych są obecnie przechowywane w bazach danych o rozbudowanej funkcjonalności. Dlatego Big Data Developer musi doskonale radzić sobie w takim środowisku i rozwiązywać typowe problemy, które mogą się tam pojawić. Obecnie wiele firm korzysta z rozwiązań hybrydowych, a więc część danych przechowuje w chmurze, czyli wynajętych serwerach. Natomiast pozostałe informacje są umieszczone w prywatnej serwerowni. Stanowi to nie lada wyzwanie dla programistów Big Data, którzy muszą umieć zarządzać danymi pochodzącymi z różnych miejsc.

Na jakie zarobki można liczyć jako Big Data Developer?

Praca Big Data Engineer może być całkiem dochodowym zajęciem. Mimo dużej odpowiedzialności za wyniki i sporych wymagań programistycznych coraz więcej osób dostrzega szybkie możliwości rozwoju na tym stanowisku. Wiele firm bardzo chętnie zatrudnia takie osoby na umowie B2B[1]. Jak podaje serwis No Fluff Jobs, w pierwszym kwartale 2021 roku średni zarobek na stanowisku Mid wynosił od 15 do 20 tysięcy złotych netto. Starszy, a więc doświadczony specjalista może zarobić znacznie więcej.

Możliwości rozwoju dla Big Data jest całe mnóstwo. Ze względu na to, że jego praca bazuje na nieustannym programowaniu, może mieć możliwość awansu na starszego programistę. W większości jednak przypadków rozwija się w swojej specjalizacji i podejmuje się coraz większych wyzwań, pracując z jeszcze bardziej rozbudowanymi zbiorami danych. Co za tym idzie, większa odpowiedzialność związana jest z lepszymi zarobkami.

Słownik
1. B2B. Wymiana produktów, usług i/lub informacji między firmami.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak działa śledzenie przesyłek?

Dzięki śledzeniu przesyłek możemy w łatwy sposób dowiedzieć się, co się właściwie dzieje z naszą paczką. Z możliwości tej korzystają niemal wszyscy wysyłający rzeczy za pomocą kuriera. Opcja ta wydaje się wręcz obligatoryjna w działaniu każdej firmy kurierskiej: swego czasu nawet Poczta Polska wprowadziła takie rozwiązanie, widząc, że może przegrać z kurierami na tym polu.
Czytaj więcej

Jak znaleźć pracę w branży IT i czy warto?

Awanse i rozwój w branży IT to codzienność. Najtrudniejsze wyzwanie stoi przed kandydatami, którzy szukają swojego pierwszego miejsca pracy w tym sektorze. Nie każda strona z ogłoszeniami jest odpowiednia do poszukiwania ofert. Gdzie zatem znaleźć pracę?